AUSTRIAN INDEPENDENT FILM FESTIVAL AWARDS:
 


awards autumn (10/2018):
documentary / dance / mystery / experimenal
and all Austrian awards & special mentions

laurels 
laurels (official selection black)


Best feature - Austrian Indie Adler Awards
2017  

Out of Innocence (IRLAND) - Danny Hiller
Night sea journey (AUT) - Tina Feyrer (Austria)
2018 Past Imperfect (Le Passé Devant Nous) (BEL) by Nathalie Teirlinck



Best short - Austrian Indie Adler Awards
2016 Es muss was geschehen - Sabine Stindt (Austria)
2017


Loop (USA) - Kely McClung
Stella Amore (ITA) - Cristina Puccinelli
Kizot (AUT) - Clemens Thurn (Austria)
2018 Die besonderen Fähigkeiten des Herrn Mahler (GER)  by Paul Philipp



Best Music Video
2017 Funkstörung - All the Things - Marlene Reischl, Katharina Pichler (AUT)
2018
Alle Kinder (Moop Mama ft. Jan Delay)  (GER) by  Yann Berrai



Genre Awards Love/Romance
2017

You are everything  (GER) - Lena Geller
Taste of Love - Paul Scheufler (Austria)
2018 Mistress (Kazakhstan) by Julia Gani



Genre Awards thriller
2017

Loop (USA) - Kely McClung
Boat People - Paul Meschuh (Austria)
2018 The Last 2 Days (BUL) by Dimitris Georgiev



Genre Awards horror
2017

The Wasting  (GB) - Carolyn Saunders
Hilde - Felix Knoche (Austria)
2018 Blindman's Lane (UK/ITA) by Diego Indraccolo, Alice Gatti



Genre Awards - Best Drama
2017


Höre die Stille - Hear the Silence  (GER) -  Ed Ehrenberg
Father (CAN) - Lella Satie (short)
Studentenfutter - Tamas Kiss (Austria)
2018 Parents came to me to Sri Lanka (RUS) by Vera Vodynski



Genre Awards - Best Comedy
2017

Stella Amore (ITA) - Cristina Puccinelli
Kizot - Clemens Thurn (Austria)
2018

Nicole's Cage (GER) by Josef Brandl
Unleavened Bread (Caramel Mou) (FRA) by Wilfried Méance



Genre Awards - Best Animation
2017 Sternenjäger (AUT) - Johannes Schiehsl
2018 Corky (IRL)  by Ty Primosch



Genre Awards - Best Experimental
2017

IIOII  (Iceland) - Rakel Jónsdóttir
Keine Bewegung! - Katha Schaar (Austria)
2018 tba 10/2018



Genre Awards - Best Dance
2017

Unbind  (AUS/FRA) - Mathilde Neau
Beyond The Broken Hoop - Elias Buttinger (Austria)
2018
tba 10/2018



Genre Awards - Best Sci-Fi
2017

Little Thief (UK/FRA) - Xavier Guinard
Matrix Begins - Marc Wolf  (Austria)
2018
The Last Well (CRO) by Filip Filkovic Philatz



Genre Awards documentary
2017



Axe - Music of the People of a Place (BRA) - Chico Kertesz
White Balloon  (CAN/BH) - Nihad Ademi (short)
Leaving the Nest - Aksel Stasny (Austria)
Homebird - Nepal - Andrea Leichtfried, Simon Spädtke (Austria)
2018
 
The Making of a Dream (SUI) by Daniela Ambrosoli
short tba 10/2018



National shorts - Public Choice Award  (Austria)
2016

Broken Sight  - Herbert Gantner (Austria)
Beinball  - Werner Fiedler (Austria)
2017

Zwietracht der Hyänen -  Alexander Peskador
The Censor (AUT) - Daniel Krunz, Oliver Teufelbauer
2018
tba 10/2018



special mentions
for outstanding achievments in independent filmmaking: 
2016

Regret of the Past - Bernhard Weber (Austria)
Nelly -  Chris Raiber (Austria)
2017




Sand Men (GB) - Tal Amiran
The Devil and the Holy Water (FIN/ETH) - Diego Maria Malara
Don't sell my Guitars (USA) - Lynn Montgomery
Morgensport - Philipp Hafner (best camera,  Austria)
Morgensport - Elias Rauchenberger (best action, Austria)
2018


Patiri in the Promised Land (USA)
        by Page Cooper Anderson, Dana Marisa Schoenfeld
The last Embrace (IRAN) by Saman Hosseinpuor



Honorary Awards 
for their contributions for Austrian independent films
2015


Alexander E. Fennon (actor, musician)
Anna Nitsch-Fitz (cinema manager Breitenseer Kino)
Norman Kathi (producer, festival organizer "Ohne Kohle Filmfestival"
2016


Johannes Wegenstein (managing director of Schikaneder & Topkino)
Bruno Batinic (programming director of Schikaneder & Topkino)
Joachim Wegenstein (location director of Schikaneder & Topkino)
2018
tba 10/2018

2018 - Nominations
A Man Like My Father (RSA) by Sean Else
Newton's Third Law (SYR/AUT, 11') by Nour Alsoliman
A Walk in the Park (BEL) by Dieter-Michael Grohmann

  experimental (10/2018)
Frankenstein  (SUI/AUT)  by Noemi Amadori, Philipp Ramspeck
Impressure (UK, 5') by Guli Silberstein
Short|Shakespeare - TRUST (AUT)  by Juliana Neuhber

  dance
The Dérive (Iran, 8') by Tanin Torabei  (MV)

comedy / Austria  (10/2018)
The Victory of Charity (AUT, 24') by Albert Meisl
Sitzpinkler (Beatmöpse) (AUT, 2') by Marie-Luise Haugk (MV)

MV/animaion Austria (10/2018)
Snow Owl - She Became A Thousand Birds (COL/AUT) by Juan Garcia-Herreros (MV)
Bleib ein Mensch (AUT, 2') by Schorsch Feierfeil  (MV)
Sitzpinkler (Beatmöpse) (AUT, 2') by Marie-Luise Haugk (MV)

documentary short/Austria (10/2018)
Glossary of Broken Dreams (AUT) by Johannes Grenzfurthner
Referendum (Spain/Catalonia) by Hector Suñol Bert (MV)


2017


 
Tal Amiran, Kely McClung, Alexander Bachmayer, Alexander Peskador          Lella Satie, Christian Schiesser, Mathilde Neau



Matthias Becker        Rita Hatzmann, Andreas Karl Wilke, Andreas Erb

Winners of the  Austrian Indie Adler Public Choice Award:
Broken Sight  - Herbert Gantner and his team (left), Beinball  - Werner Fiedler and his team (right)
 

Es muss was geschehen - Sabine Stindt
Johannes Wegenstein, Joachim Wegenstein (Schikaneder and Topkino)



www.austrianfilmfestival.com