8th  AUSTRIAN INDEPENDENT FILM FESTIVAL:



awards   theatrical program see here

OFFICIAL SELECTION 2019
full list - tba till 7/2019

SHORT FILMS (winter/spring 2019)
Der Ausflug (AUT, 39') by Jürgen Karasek EX 2
Cactus facing the sun (Chin, 15') by Zou Xiu Ming EX 2
Dream (AUT, 3') by Andreas Reisenbauer, Dominik Downarowicz EX2, OC
Entschuldigung, ich suche den Tischtennisraum und meine Freundin (AUT/GER/SWE, 23') by Bernhard Wenger SCHICK 1
Fairy Tail (USA, 4') by Justin Schaack, Kristin Schaack SCHICK 1
Fight (TAI, 17') by David Lim EX 2
Formation (AUT 12') by Vesely Marek EX 2
The Game (AUT, 4') by Patrick Zadrobilek PRE
Heroes (SPA, 8') by Pablo Manchado Cascón, Santiago Cardelús Ruiz-Alberd SCHICK 1
I am Social (AUT 6') by Selina Nenning EX2
Infill & Full set (Vietnam/UK, 15') by Hai Duc Dao EX 2
The Invisible Hand of Adam Smith (SLO, 16') by Slobodan Maksimović SCHICK 1
The last Drop (GER, 10') by Sascha Zimmermann EX 2
Legends of the 19th century (AUT, 6') by Alexander Bruckner EX 2
Light Matter ⌂  (AUT, 4') by Virgil Widrich SCHICK 1
The Lovers (CH, 4') by Mathieu Cacheux (MV) EX 2
Momentum 2 (JAP/AUT 2') by Gen Seto EX 2
Der Nächste bitte (AUT, 7') by Alexandra Rieser, Alina Fromm SCHICK 1
Nice to Meat You (AUT, 1') by Thomas Kepplinger SCHICK 1
Once I'm Alone (GB/POR, 6') by AL & K (VP) EX 2
Out of the Shell  (GER, 10') by Leander Behal EX 2
Parking 58 BXL (BEL, 6') by Dieter Grohmann EX 2
Perception (BAN, 6') by Salim Reza EX 2
Schau ins Land (GER/AUT, 4') by Moritz Ellermann (VP) EX 2
  Selbstmord (AUT, 12') by Georg Tüchert PRE
Seven Sacred Laws (CAN, 29') by Nihad Ademi  EX 2
The Shape of Time (AUT 16') by Dominik Schwab EX 2
Sign (RUS, 25') by Svetlana Samoshina EX 2
Silent Lighthouse (IRAN, 2') by Payam Laghari, Farshad Ghafari EX 2
The Swimmer (SPA, 18') by Pablo Barce Orellana EX
The Woman Who Turns Into A Castle (GB/AUT, 4') by Kathrin Steinbacher EX 2
Threat Count - Tao of Bobo (USA, 2') by Daniel Appleby EX 2
Trieb (CH 3') by Diego Hauenstein EX 2
To Visit (KOR, 6') by Euiyoung Lim EX2
2 Aliens - Found Footage Fiasco  (GER, 34') by Thomas Zeug EX 2


MUSIC VIDEO & ONLINE FILMS
awards   theatrical program see here
 Be my Rebel - Nena & Dave Stewart ⌂  (AUT/GER, 4') by Virgil Widrich MV SCHICK 1
Brandung - Axel Le Rouge(GER, 4') by Silvia Johanus (MV) SCHICK 1
  Cos Love (Tom Rosenthal - GB/AUT 4') by Kathrin Steinbacher MV  PRE
Counting Down (AUT, 4') by Tobias Steiner MV ONLINE
Darkest Valentine (AUT, 3') by Kathrin Steinbacher  ONLINE
DjeuhDjoah & Lieutenant Nicholson - Tout s'assemble (FRA, 6') by Adrien Gystere Peskine (MV) ONLINE
Follow the Sun (AUT 4') by Lauren Klocker, Lukas Cioni (MV)
Hyäne Fischer - Im Rausch der Zeit   (AUT, 4') by Kurdwin Ayub (MV) ONLINE
Liebe siegt (AUT, 5') by Mascha Peleshko (MV) ONLINE
Mad & Chilli - Schau da Stern in da Nocht (AUT, 4') by Maximilian Modl  (MV) ONLINE
Nemo Shampoo - A Bathroom Journey (FRA, 4') by Matthieu Moerlen (MV) ONLINE
Periode 28 (GER/AUT, 4') by Annika Müller, Alexander Tank (MV) ONLINE
Rhiannon - Summer Ballad About Poor Louise (AUT, 9') by Martin Zillner, Erik Kohlbauer, Cordula Meßenböck (MV) ONLINE
Scandal (FRA/REU, 4') by Pablo Mengin-Lecreulx (MV) ONLINE
Scheibsta & die Buben - Töröö (Der Elefant im Zimmer) (AUT, 4') by Markus Lettner, Philipp Scheiblbrander ONLINE
Sicak - Ayriliktan Hatira Izler [Scars left behind] (TUR, 5') by Eren Ozsan MV  ONLINE
 Simon Fanta - Raus aus Wien (AUT, 4') by Mateusz Szmalec (MV) ONLINE
UFO (BEL, 4') by Kevin Meul (MV) EX 2
Vampire Vienna: Kill the Vampire (AUT 3') by Mike Lomoz (MV)
Wonderwall (UKR, 7') by Alexander Denysenko (MV) EX 2
-
Auer (AUT, 32') by Clemens Eisenberger ONLINE
 Dinner (AUT, 4') by Simon Maria Kubiena ONLINE
Jungle (AUT, 52') by Alex Lazarov ONLINE
III - Spaces of Solitude (AUT, 12') by Manaho Shimokawa, Ivan Pavlov, Aksel Stasny ONLINE
Thi:en (AUT, 2') by Aksel Stasny ONLINE
more tba tiil 7/2019

SHORT FILMS (autumn 2019): Sept/Oct 2019
Bewegung der Sterne (AUT, 13') by Jan Prazak
Die Bruderschaft des östlichen Tores (AUT, 38') by Markus Wimberger
Erase (AUT/FRA, 8') by Sofia Dillenberger
The Game Partner (AUT, 4') by Perica Antov
Heimat - Lamin (AUT, 3') by Lorenz Zenleser, Henrietta Rauch
Inhumanity (AUT, 31') by Herbert Gantner
Mama (AUT, 5') by Simon Maria Kubiena
Mona (GER/AUT, 25') by Sonja Presich
My radical roommate (AUT, 20') by Aleksander Peskador SEMI
A Picture in the 21th Century (AUT, 5') by Stefan Pecher
 Royal Blue (AUT, 20') by Dinko Draganovic
Schwingen des Geistes (AUT, 30') by Albert Meisl
Short | Shakespeare - Lost  ("Read my Lips") (AUT, 2') by Juliana Neuhuber
Thy Neighbour (AUT, 12') by Carolina Schmidt
Tracer (AUT/USA 14') by John Wray
Trust (working title) (AUT, 9') by Eric Linha
Trash Film Master Class (AUT, 4') by Philipp Horatschek, Andreas Reisenbauer  OC
Verhängnis (AUT, 10') by Reinhard Nowak. Istvan Pinter


Barrierefreies Date (AUT, 10') by Christoph Kopal SEMI
Eden Eden (AUT, 9') by Valentin Stejskal SEMI
Good Morning World (AUT, 17') by Alekasander Weber SEMI
 
     Boogeywoman (USA, 17') by Erica Scoggins
Kippah (GER, 25') by Lukas Nathrath
Your last day on earth (SPA, 15')  by Marc Martínez Jordán
 Prisoner of Society (GEOR, 15') by Rati Tsiteladze
The Replacement (UAE, 11') by Nabil Chowdhary

2nd Class
(SWE, 14') by Jimmy Olsson NS
999999999 (IRAN, 10') by Karim Azmini
Believe (UAE, 10') by Royston Fernandes NS
Catching Glimpse (GER, 25') by Mirko Witzki ONLINE SEMI
Co-Sleeper (GER, 7') by Uli Decker  ONLINE NS
Dark hearts (GER, 26') by Maria Neheimer SEMI 
Entropia (DAN, 4') by Julie Annlie NS
Minor Key (SPA,12')  by Iván Sáinz-Pardo SEMI
Walking Home (USA/GER, 17') by Max Richert SEMI

  Everest - The VR film Experience (UK, 11') by Jonathan Griffith BEST VR / NS
 

FEATURE LENGTH FILMS
awards   theatrical program see here
The Shepherd (HUN, 91') by Illés László
 
The Evil Within (USA, 93') by Eduardo Rufeisen  EX1
I May Regret (USA, 100') by Graham Streeter  NS
Akasha (SUD/SAF/QAT 78') by Hajooj Kuka - NS
unRuhezeiten (GER, 74') by Eike Weinreich
Hotel Auschwitz (GER, 74') by Cornelius Schwalm - Best Comedy / SEMI 
Lovers on Borders (JAP/POR, 135') by Atsushi Funahashi SEMI
Kilikis - the Town of Owls (MAR, 97') by Azlarabe Alaoui Lmaharzi SEMI
Reinventing Rosalee (USA 90') by Lillian Glass SEMI
Single Palm Tree (UK/IND/SRI LANKA 106') by Puthiyavan Rasiah SEMI
Toren (GER/GEOR/IRAQ 113') by Nawzad Shekhany SEMI

Il Austriaco (AUT 58') by Martin Herbst NS
Erdbeermomente (AUT, 89') by Renate Woltron  world premiere (out of competition)
Traman (AUT 82') by David Hofer, Michael Kuglitsch BSL2

more tba tiil 7/2019



  SCHICK 1 Schikaneder Kino  12.1.2019
  SCHICK 2 Schikaneder Kino  4.10.2019
BSL1/BSL2: 3.10.2019
PUP1: Schikander Kino 4.10.2019
PUP2/3: Schikander Kino 5.10.2019
ALS screening Alseum, 27.9.2019
EX1: screening Alseum, 25.10.2018
EX2: exhibition screening Alseum 9.1.2019
  PRE Schikaneder Kino  16.11.2018

NS/SEMI: no screening/semi finalists
MV: music video
VR: virtual reality
OC: out of competition (films by the AFF-team)

awards and laurels 2016-2018

Flag Counter
(Hits si
www.austrianfilmfestival.com